">

7 aplikací (nejen) pro překladatele

Když jsem se nedávno ptala známých kolem sebe a na Twitteru, co by je zajímalo na práci překladatelů, překvapilo mě, co všechno je napadalo a jak se jejich představy lišily od reality nebo od představ studentů.
K těm teoretickým, vtipným i rýpavým otázkám se časem určitě vrátím, a zatím vám nabídnu pár tipů na aplikace a nástroje, na které se ptali ti praktičtější tvorové. Všechny mi podstatně usnadňují život a myslím, že by se mohly hodit nejen mým kolegům.

3 aplikace pro čtení a studium
Evernote jsem objevila teprve před rokem. Dodnes ho nepoužívám moc systematicky, spíš jako „skladiště“, ale postupně mu čím dál víc přicházím na chuť – částečně mě přitom inspiroval článek na blogu aplikace. K čemu se hodí: k psaní (a kreslení) klasických poznámek, ukládání a synchronizaci odkazů na články (v počítači i mobilu), ke sdílení a k záznamu audio poznámek (neocenitelné, když si zapomenu brýle, pro nahrávání na schůzkách nebo pro chvíle, kdy mě řešení překladatelského ořechu napadne někde na ulici či na cestách).

Clearly je úhledný plug-in pro Google Chrome, který jedním klikem odstraní reklamy a rušivé elementy z webové stránky (kliknutím na obrázek se přesvědčíte, jaký je to rozdíl). K čemu se hodí: k rychlému, pohodlnému čtení novinových článků a blogů a jejich případnému uložení do Evernote.

Clearly

Instapaper nejvíc využijí ti, co mají čtečku Kindle – asi nejpodrobnější návod k použití sepsal na svém blogu David Smith (díky Petru Koubskému za tip). K čemu se hodí: k ukládání článků z webu (pro Google Chrome doporučuju plug-in Send to Instapaper) a čtení offline; možná je i synchronizace článků s (non-iPhone) mobilem prostřednictvím aplikace Instafetch (oceňuju, když zrovna nemám Kindle s sebou).

2 aplikace pro tolik opěvovanou produktivitu a finance
focus booster je varianta kuchyňské „minutky“. Když jsem tu aplikaci viděla (a slyšela) poprvé, přišla mi spíš legrační, stejně jako metoda Pomodoro, ze které vychází, ale při technické nebo rutinní práci má svoje plus. K čemu se hodí: k rychlému soustředění a sledování odvedené práce (odpočítává, kolikrát jste časovač pustili); studenti ji využijí při šprtání (ověřeno u středoškolačky domácí).

Paymo využívám ke sledování času u projektů, které se účtují podle hodinové nebo „úkolové“ sazby, a to jak v počítači, tak v mobilu. K čemu se hodí: k přehledu o čase stráveném při práci (umožňuje detailní rozpis různých úkonů), exportování dat do několika formátů, včetně PDF, a případně vystavování faktur (osobně mám ale radši iDoklad).

2 aplikace pro editaci a přehled
Foxit Reader používám ke čtení souborů v PDF a od chvíle, kdy jsem zjistila, že i ve „free“ verzi umožňuje vpisování poznámek, podtrhávání a kreslení, úplně nahradil bumbrlíčka od Adobe.

makro pro počítání normostran ve Wordu se hodí pro překladatele, korektory, copywritery i pro studenty, kteří potřebují znát přesný počet tzv. standardizovaných stran textu.

makro

Nakonec přidám 1 nástroj pro všechno a cokoli. Jako jediný z těch zmíněných není zadarmo, ale jako jediný je použitelný kdykoli a kdekoli, proto na něj nedám dopustit: diář Moleskine. O něm jsem už ale v souvislosti s plánováním času a psychologickým význam škrtanců psala, takže s dalšími tipy jste teď na řadě vy.

Článek inspiroval přednášku pro Jeronýmovy dny 2013:

flattr this!

Štítky: , ,Back to Top ↑