">

hádanky reloaded

Po delší době a s pomalým příchodem jara se vracím k fotografování, výletování a hlavně k hádankám. Jako dřív je bude vždycky uvádět jedna stará pohlednice z mé sbírky.

Po 40 hádankách na posterous.com tu tedy byla ta čtyřicátá první – Benátky nad Jizerou. Základní nápovědu dává už pohlednice z roku 1900, včetně obrázku nedaleké zříceniny gotického hradu v Dražicích (ta je i na první fotografii).

Historický střed města je památkovou zónou (druhá fotografie), nejzajímavější místní budovou je pak zámek (vstupní brána a nádvoří na třetí a čtvrté fotce). Na přelomu 16. a 17. století tu na pozvání císaře Rudolfa II. žil dánský astronom Tycho de Brahe, který se kromě měření a pozorování zabýval také alchymií. V 19. století na zámku působil Bedřich Smetana. Dnes tu sídlí městské muzeum, městský úřad a soukromé muzeum hraček (poslední obrázek).

K významným místním rodákům patřili barokní skladatelé František Benda a jeho bratr Jiří Antonín a Zdeněk Kalista, významný historik, autor řady studií a knih o českém baroku.

41a_old 41b 41c 41d 41e 42f

 

flattr this!

Štítky:Back to Top ↑