">

Elif Shafak

Je spousta knih, které mě zaujaly svým příběhem nebo jazykem, v češtině ještě nevyšly a přiměly mě víc číst a víc přemýšlet. Některé bych vám chtěla představit v krátkých a jindy delších ukázkách.

První z nich je z románu Elif Shafak Forty Rules of Love. Jeho hlavní hrdinka, Ella Rubenstein, je zajištěná, ale citově vyprahlá matka tří dětí z domu na předměstí, manželka úspěšného záletného lékaře a čerstvá čtyřicátnice. Když získá místo nakladatelské redaktorky, první rukopis, který se jí dostane do rukou, je Sladké rouhačství skotského autora s arabským jménem Azíz Zahara – příběh o přátelství potulného derviše Shamse z Tabrízu a učitele a teologa Rúmího. Ella, okouzlená Shamsovými pravidly lásky a tím, jak odměřeného a spořádaného otce rodiny proměnil v mystika a téměř bohémského básníka, se rozhodne autorovi knihy napsat – vzájemná korespondence a nakonec i setkání jí pak změní celý život.

Elif Shafak – Čtyřicet pravidel lásky

 

 

Elif Shafak (turecky Elif Şafak) román napsala v angličtině, která není jejím rodným jazykem, a snad proto příběh neplyne vždycky volně na lyrických vlnkách, jak asi původně měl. Přesto je napsaný čtivě a zvlášť pasáže o Shamsovi a Rúmím a životě ve 13. století jsou hodně působivé. Zaujetím pro duchovno a obhajobou lásky, která hraje rozhodující roli v běžném životě i ve víře, autorka trochu připomíná Paula Coelha, ale liší se mírou emocí (její román nepůsobí studeně ani jako narýsovaný projekt) a hlavně tématem – čtyřicet pravidel lásky Shamse z Tabrízu se dá málem číst jako jakýsi úvod do súfismu.

Elif Shafak se narodila se ve Štrasburku, mládí prožila v Madridu a v jordánském Ammánu a poté se přestěhovala do Istanbulu. Píše turecky a anglicky a vydala zatím devět knih. Píše hlavně o Turecku, súfismu, o lidských právech, o ženách a o mateřství.  Za svůj druhý anglicky psaný román The Bastard of Istanbul (Levoboček z Istanbulu), který je o arménské genocidě, byla v Turecku roku 2006 obviněna z urážky národa, nakonec ji ale zprostili obžaloby. Vloni vystoupila na konferenci TED Oxford, kde mluvila o roli literatury a o tom, jak příběhy překračují hranice, obohacují naši představivost a pomáhají nám pochopit životy druhých (přednášku s českými titulky najdete na tomto blogu nebo přímo na stránkách TEDu).

V češtině, pokud vím, zatím vyšel jen jeden text v Hospodářských novinách, další (na téma závojů v islámu) je k dispozici na serveru Project Syndicate. Krátký článek o Elif Shafak v souvislosti s jejím obviněním vyšel i v časopise Respekt.

Názor Elif Shafak na aktuální vývoj na Blízkém východě najdete zde.

[Kam dál:
ukázka z románu The Rain Before It Falls Jonathana Coea
ukázka z knihy povídek The Sum Davida Eaglemana
- ukázka z románu The Other Side Of The Bridge Mary Lawson.]

flattr this!

Štítky: , ,Back to Top ↑