">

(před)vánoční

V prosinci je všude moc hluku, cingrlátek, světel, barev a lidí. Mnozí sepisují seznamy darů a okupují bankomaty, jiní si vyměňují recepty a desítkami druhů cukroví  plní krabice od loňských bot. Někteří rozjímají a zdobí adventní věnce.

Já v tuhle roční dobu teskním. Bývá mi smutno po blízkých, kteří jsou jinde a daleko, po věcech, co se ztratily nebo zmizely, po pocitech, jež vyvanuly a vyprchaly. Po babičce, která se smála na celé kolo a dělávala domácí nudle do polévky. Po rozpálených kamnech, v kterých se pekly jablkové buchty. Po vůni bílé kávy z melty, do níž se drobily kousky chleba. Po žluté aktovce a plnicím peru. Po vlhku pod stanem a po kapodastru. Po kamarádovi, co už dneska mluví jen německy. Po zasněžených Beskydech, po skalách v Otley a po molu v Lyme Regis.

Bývám sentimentální, zpomalená a rozjitřená, po večerech čtu povídky, poslouchám ohrané desky a nezvedám telefon. Někdy přemýšlím o tom, proč si o Vánocích dáváme jen věci. A často se mi vybavuje O. Henryho povídka o Jimovi a Delle.

Jim a Della byli mladí manželé. Neměli se nijak zvlášť dobře, peněz se jim nedostávalo, a přece si nijak nestěžovali. Měli se rádi a to jim stačilo. O Vánocích chtěli jeden druhému udělat radost. Della věděla, že její muž má moc rád staré hodinky po dědečkovi, proto se rozhodla, že mu k nim koupí pěkný řetízek. Byl však drahý, a aby ho Della mohla koupit, musela si ostříhat své krásné vlasy a prodat je parukářce. Jenže víc než starožitné hodinky měl Jim rád Delliny zlaté vlasy. Proto si usmyslel, že jí koupí sadu vykládaných hřebenů z želvoviny. Ale aby je mohl koupit, musel svoje vzácné hodinky prodat. Když si pak večer Della a Jim vyměnili dárky, nezbylo jim než je moudře odložit a smát se sami sobě nad skromnou štědrovečerní večeří.

Příběh dvou pošetilců, kteří pro druhého obětovali ten největší poklad, jaký měli. Příběh lásky, pozornosti a umění dávat i přijímat. Zkuste jednou i vy dát druhým to, co je pro vás nejcennější. Nemusí to být zrovna zlaté vlasy nebo vzácné hodinky, snad postačí i čas. Snad postačí, když dáte sebe.

flattr this!

Štítky:Back to Top ↑