">

Ať sýr dál zůstává s touto slaninou…

Oslava přežilého výročí mi připomněla zážitek z minulého měsíce: židle do poslední obsazené, u stěn hlava na hlavě, opona se zvedá, šustot a napětí a plyšák myšák už spouští svou tirádu. Klouzání na chlebu, úchvatná zpívající motorkářka z Golden Pigs, ve vzduchu bruslící překvapení z Islandu, povědomé, lidově znějící popěvky, songy z „medvědích“ cancáků u skutečného ohně, to vše se střídá před černou plentou, jež skrývá smutného chlupatého šatnáře a ohňostroje slovních hříček.

neviditelny text

Tak vypadá představení Loutkového divadla Československo. Vzniklo roku 2003 jako příležitostné sdružení herců brněnského HaDivadla a jejich přátel a od té doby se stalo téměř kultovním úkazem. Při svých vystoupeních se inspiruje nejen bohatou, všemožným kalem zanesenou historií, ale i současnou politickou situací a do jisté míry i reakcemi diváků.

neviditelny text

Základ souboru tvoří dvě dua: sdružení extrémního folklóru Krása a recitační pěvkyně Sestry Medvědy. Zatímco ženská dvojice (Lenka Zogatová a Marie Ludvíková) okouzluje svou maskovanou schopností vrátit diváky do míst a do dob dávno zvětralých, pánské pěvecké duo (Štěpán Rusín a Marek Daniel) netradičně oživuje tradiční lidovou tvorbu. Jejich pohybově minimalistické výstupy si v ničem nezadají s koncerty Zlatého slavíka a svou energií a kadencí téměř připomínají bitvy stoupenců gangsta rapu. Ostatně, posuďte sami:

neviditelny text

Rozhovor se členy divadla pro ČT najdete zde.

(Psáno pro BKC, kráceno)

flattr this!

Štítky:Back to Top ↑