">

links of the weeks (again)

TRANSLATION:
- Céline Graciet has published an interesting post on the issue of freelance translators and quoting – in some cases, a personal touch might do the trick.
- This week’s The Leonard Lopate Show hosted Edith Grossman, author of Why Translation Matters, Laurence Senelick , translator of Chekhov’s books, Idra Novey, poet and executive director of Columbia University’s Center for Literary Translation was about “Translation and Co-peration“. You can listen to the interesting and inspiring discussion here:

- “If you want to cripple (your business) from the start, by all means, save on the translations!” says the ironic article based on a EU report.
- TranslatorsTraining, the site by Jost Zetsche for comparing translation tools, is now free – check out the 20 narrated video presentations and decide which CAT is the best for you.

neviditelny text

INSPIRATION:
- Gretchen Rubin has written “13 Tips for Actually Getting Some Writing Done” – easy, simple, well-known to some of us, yet relevant and useful also for translators.
- Do yo write like J. K. Rowling, Charles Dickens or James Joyce? Analyze your text and see. I seem to write like Stephen King but things could be worse, I guess-)
- Apple censorship seems to have no boundaries, no wonder iBooks word filter finds some words  “suspicious”. (via @bebamanno)

neviditelny text

CZECH / a ještě něco česky:
- Že není překlad jako překlad, dokazuje Jan Čulík v kritickém článku o anglickém vydání časopisu Film a doba pro filmový festival v Karlových Varech.
- “Podřídit se druhému je strašná dřina,” říká v inspirativním a věcném rozhovoru překladatelka Vlasta Dufková – zamrzí jen lehce přežitý názor na přechylování cizích ženských jmen.
- Lidičky se zálibou ve zdrobnělinkách určitě potěší článeček na rozkošné temátko “Proč jsou zdrobněliny tak trendy?”; kafomilce zase pobaví úvaha o českém píkolu od překladatelky Alice Flemrové (po jejím přečtení jsem dostala hned chuť na “dópio z gvatamály” v nedaleké kavárničce).

neviditelny text

And that’s all folks!

neviditelny text

flattr this!Back to Top ↑